Aloes to taka roślina wszystko w jednym. Świetnie wygląda jako ozdoba, idealna do sypialni, aby produkowała dla nas tlen w nocy i oczyszczała powietrze, świetnie odżywia jako sok, pomaga w odchudzaniu i wielu dolegliwościach, a także jest idealna jako kosmetyk. Skąd tak wiele możliwości ma jedna roślina jaką jest aloes? Tłumaczy się te wszystkie dobroci najczęściej jej składem. Nic dziwnego, ponieważ posiada aż 75 substancji aktywnych (tyle ich zostało zbadanych, więc może ich być nawet więcej) takich jak witaminy, enzymy, minerały, cukry, ligninę, saponiny, kwasy salicylowe i aminokwasy, jest znana jako roślina lecznicza od 2100 roku p.n.e. Aloes wykazuje korzystne działanie na porost włosów i przeciwdziałanie wypadaniu oraz odżywienie ich, a także na skórę głowy [1][2]. Badania sugerują pozytywną korelację między stosowaniem aloesu a zdrowiem włosów, natomiast nie ustalono żadnego solidnego naukowego powiązania.
Nawilżenie i odżywienie skóry głowy
Badania , które analizowały właściwości lecznicze aloesu dały następujące wyniki:
- potencjalny związek między aloesem, a lepszym gojeniem się oparzeń
- aloes może działać jako środek przeczyszczający, ale bezpieczeństwo tego nie zostało przetestowane
- przydatny w leczeniu pierwszych oznak cukrzycy
Ludzie używali aloesu od wieków w celu rozwiązania wielu problemów zdrowotnych, ale chociaż te środki zaradcze są dobrze ugruntowane w mądrości ludowej i kulturze popularnej, większość twierdzeń nie została poddana naukowemu przeglądowi i badaniom.
Sprawa podobnie ma się z korzystnym wpływem na włosy. Konkretnych badań nie ma, ale część z nich wskazuje na pozytywny wpływ aloesu na włosy. Na przykład badania kliniczne z 1999 roku z podwójnie ślepą próbą potwierdziły, że żel ze świeżego liścia aloesu jest skuteczna w leczeniu pacjentów z łojotokowym zapaleniem skóry. Daje nam to pogląd na możliwości jakie niesie ze sobą korzystanie z niezwykłych właściwości aloesu.
Za dużo nie musisz kombinować, wystarczy Ci żel z liści aloesu (taki najlepszy) lub żel z aloesu, który kupisz od producentów jak chociażby żel z aloesu EkaMedica . Taki żel wystarczy, że wmasujesz w skórę głowy i pozostawisz do wyschnięcia. Produkt szybko się wchłania i nie trzeba spłukiwać. Najlepszą opcją jest najpierw wmasowanie żelu z aloesu, a następnie na tak przygotowane włosy nałożyć ulubiony olej. Sprawdzi się idealnie na włosy olej babassu, olej kokosowy, olej lniany, czy też olej słonecznikowy. Ważne aby dobrze wszystko masować. Pozostawić nawet na całą noc. Jeśli nie mamy czasu to 1-2 godz. przed myciem włosów.
Gładkie i lśniące włosy
Aloes świetnie nawilża włosy, ale żeby dodać im gładkości warto posłużyć się czymś więcej niż tylko aloes. Dlaczego aloes + olej to idealne połączenie?
Żel aloesowy od producentów składa się z minimum 95% czystego aloesu, ale sam żel aloesowy to około 99% wody a pozostałe 1% to składniki odżywcze. Żel z aloesu jest więc silnym humektantem. Oznacza to, że bardzo dobrze wiąże cząsteczki wody, ale w przypadku włosów, szczególnie w deszczowy, wilgotny dzień może powodować puszenie się ich. Dlatego też aloes sprawdzi się idealnie na włosy w połączeniu z olejem roślinnym lub też jako dodatek do maseczki na włosy.
Aby uzyskać gładkie i lśniące włosy o ich dbanie najlepiej zacząć od wewnątrz. Odpowiednie odżywianie się oraz nawodnienie ma bardzo duże znaczenie i dla naszego zdrowia i dla naszych włosów. Kolejną rzeczą jest zadbanie o skórę głowy, a tym samym o cebulki włosów.
Regularne wcieranie aloesu w skórę głowy złagodzi podrażnienia, ukoi skórę oraz ją nawilży. Takie codzienne rytuały jak wmasowywanie aloesu w skórę głowy pomoże zwalczyć łupież i odżywi cebulki.
Dla naszej skóry głowy, przesuszonej detergentami, które są zawarte w szamponach, bardzo ważne jest nawilżenie, ale również natłuszczenie. Codzienne mycie głowy lub nawet co drugi dzień, powoduje niszczenie naturalnej warstwy tłuszczowej, która co prawda przetłuszcza nam włosy czego nie lubimy, ale ma za zadanie chronić cebulki naszych włosów przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi.
Popularnym stało się olejowanie włosów, które rzeczywiście przynosi korzystne rezultaty. W szczególności sprawdza się to przy włosach wysoko porowatych z tendencją do puszenia się i przesuszania.
Jak powstrzymać wypadanie włosów?
Z wypadaniem włosów sprawy są trochę bardziej skomplikowane. Na wypadanie włosów ma wpływ wiele czynników. Tak jak pisałam już powyżej, żeby porządnie zadbać o włosy trzeba zadbać o swoje zdrowie, a włosy będą odzwierciedleniem stanu naszego organizmu.
Przyczyn wypadania włosów i ich łamliwości jest wiele. To też może być dla nas oznaką, że coś dzieje się z naszym organizmem.
Najczęstsze przyczyny wypadania włosów:
- Łysienie dziedziczne inaczej nazywane łysieniem androgenowym;
- Łysienie plackowate, może być związane ze stresem, ale ogólnie mówi się, że jest to choroba autoimmunologiczna, gdzie organizm sam siebie atakuje;
- Choroby tarczycy;
- Radioterapia i chemioterapia;
- Zaburzenia gospodarki hormonalnej.
- Przejściowa utrata włosów po porodzie, przebytym przeziębieniu lub ogólnym przemęczeniu;
- Stres, traumatyczne zdarzenia (np. śmierć bliskiej osoby lub rozwód);
- Utrata wagi, zastosowanie nieodpowiednich diet;
- Brak odpowiednich witamin w diecie: biotyny, witamin A, B, C, E, cynku, żelaza
- Niedobory białka w diecie;
- Zaburzenia odżywiania – anoreksja, bulimia, nadmierna otyłość
- Niekorzystny wpływ niektórych leków;
- Antykoncepcja hormonalna;
- Niewłaściwa pielęgnacja: częste farbowanie i trwała, stosowanie silnych kosmetyków stylizacyjnych, stosowanie nieodpowiednich szamponów, suszenie gorącym strumieniem powietrza, częste używanie prostownicy, lokówki;
Gdy włosy wypadają w bardzo dużych ilościach, najlepiej udać się do dobrego dermatologa, który również doradzi zrobienie odpowiednich badań diagnostycznych pod tym kątem. Każdy przypadek jest inny i nie warto zwlekać. Nie warto też marnować czasu i pieniędzy na radzenie sobie samemu i stosowanie coraz to lepszych suplementów diety i preparatów z apteki, które wydaje nam się, że mogą pomóc. Nadmierne wypadanie włosów potraktuj poważnie, ponieważ jest to najczęściej lustro twojego stanu zdrowia, gdzie Twój organizm chce Ci powiedzieć „Hej, zadbaj o mnie”.
Niewielkie wypadanie włosów jest normalne, a w ich miejsce wyrastają nowe. Najważniejsze co możemy zrobić to zadbać o stan naszego zdrowia, zmienić szampon na łagodny i mniej się stresować 🙂
Tak jak wyżej, gdy włosy nadmiernie wypadają potraktuj to poważnie i zgłoś się najlepiej do specjalisty. Co możesz dodatkowo zrobić to jak najbardziej zadbać też o nie z zewnątrz i tu z pomocą właśnie przychodzi nasz aloes.
Czy aloes przyspiesza porost włosów?
Nie ma badań na temat wpływu aloesu na przyspieszenie wzrostu włosów, chociaż sporo osób uważa, że włosy rosną znacznie szybciej. Z pewnością odżywienie i oczyszczenie skóry głowy może pomóc w poprawieniu kondycji włosów, a tym samym poprawę ich wzrostu. Badania z 2009 roku wykazują działanie przeciwbakteryjne aloesu, co może zapobiec wielu chorobom jak chociażby łojotokowe zapalenie skóry głowy o którym wspominałam już wcześniej.
Według National Center for Complementary and Integrative Health w przeszłości używano aloesu do leczenia łysienia, więc może rzeczywiście coś w tym być.
Pamiętajcie, że tak jak każda roślina, również aloes może uczulać. Jeśli nigdy wcześniej nie używał_ś aloesu na skórze, warto trochę nałożyć na niewielki obszar skóry i odczekać 1–2 godziny, aby mieć pewność, że skóra nie zareaguje negatywnie.
Podsumowując, poniżej korzyści jakie niesie ze sobą stosowanie aloesu na włosy i skórę głowy:
- nawilża włosy
- nawilża skórę głowy
- odżywia cebulki włosów
- łagodzi swędzenie skóry głowy
- pomaga w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry głowy oraz oczyszcza skórę głowy, dzięki właściwościom przeciwzapalnym
- likwiduje suchy łupież
- przywraca skórze głowy odpowiednie pH
- stymuluje wzrost włosów
- wygładza włosy
- wzmacnia zniszczone włosy
- nabłyszcza
Absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się psychologią i rozwojem osobistym. Poszukuje eliksiru wiecznej młodości.