Aloes – uprawa. Jak dbać o aloes? Wszystko co musisz wiedzieć na temat pielęgnacji tej rośliny.

Aloe Vera, nazywany też aloesem zwyczajnym i pogromcą skóry poparzonej słońcem, jest powszechna rośliną domową uprawianą w doniczkach. Roślinę tę można uprawiać zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, chociaż ze względu na klimat Polski praktykuje się tylko uprawę aloesu w szklarniach lub w donicach z możliwością przechowania jej na zimę. 

Wiele osób trzyma aloes na swoich parapetach głównie ze względów na jego właściwości lecznicze. Umieszczenie przekrojonego liścia na oparzonej słońcem skórze, może przyspieszyć czas gojenia się skóry i ukoić nieprzyjemne pieczenie.

Wygodne, prawda? Teraz utrzymanie przy życiu rośliny Aloe Vera jest odpowiedzialnością samą w sobie. Oto dobra wiadomość: pielęgnacja roślin aloesu jest niewielka w porównaniu z ogromnymi zaletami aloesu. Tutaj znajdziesz niezbędne informacje jak uprawiać aloes w doniczce.

Gatunki aloesu – krótki przegląd

Aloes był od tysięcy lat szeroko stosowany w celach kosmetycznych i leczniczych. Nie jest jednak jasne, dlaczego akurat gatunek Aloe Vera, a nie jeden z jego 500 krewnych, zdobył tak dominującą pozycję wśród producentów i konsumentów. Aloes wywodzi się z Półwyspu Arabskiego, który był ważnym szlakiem handlowym między Azją, a Morzem Śródziemnym. Naukowcy więc domniemywają, że wybór akurat Aloe Vera do celów leczniczych był przypadkiem, ponieważ liście wielu innych gatunków mają podobny profil mezofilu monosacharydów [1].

Nie mniej jednak, zbadanych pod kątem leczniczym aloesów nie ma zbyt dużo, stąd najpopularniejsze uważane za lecznicze gatunki to: aloes drzewiasty (Aloe arborescens Mill.) i aloes zwyczajny (Aloe barbadensis Mill., nazywany również Aloe vera L.) i aloes uzbrojony (Aloe ferox). Jest jeszcze mniej popularny aloes chiński (Aloe chinensis), podobny do Aloe Vera, jego liście są w kolorze niebieskawo-zielonym.

Wszystkie gatunki aloesu należą do sukulentów. To bardzo specyficzna grupa roślin, należąca do kserofitów, które anatomicznie i fizjologicznie przystosowały się do życia w miejscach suchych i gorących, okresowo pozbawionych wody (pustynie, półpustynie, wydmy, stepy, skały). Nieliczne gatunki rosną także w klimacie chłodnym oraz wysoko w górach.

Aloes – jaka ziemia?

  • optymalne pH podłoża powinno być w granicach 6,5-7,0
  • najważniejszym kryterium powinna być duża przepuszczalność gleby (ziema nie powinna być ubita i ciężka). W doniczce, na jej spodzie, powinna znaleźć się warstwa drenażowa (kamienie, piasek, żwir lub karmazyt).
  • aloes bardziej toleruje suszę niż zalegającą wokół jego korzeni wodę.

Aloes – jak często podlewać?

Z doświadczenia, aloes wystarczy podlewać raz na dwa tygodnie. Bywa, że w pomieszczeniu jest dość duża wilgoć, wtedy nawet i rzadziej. Musisz pamiętać, że aloes pochodzi z terenów pustynnych. Podlewanie może być dla niego bardziej niebezpieczne niż niepodlewanie, ponieważ to może prowadzić do gnicia korzeni. 

Oznaką, że roślina aloesu nie otrzymuje wystarczającej ilości wody, są brązowe końcówki liści. Jednak częstszym wskaźnikiem niewłaściwego podlewania są czarne plamy na liściach spowodowane nadmiernym podlewaniem.

Aloes – jaka jest idealna temperatura?

Roślina aloesu może żyć w temperaturach od 5 do 30 stopni Celsjusza. Podczas uprawy aloesu w pomieszczeniach preferowana jest temperatura pokojowa 15-25 stopni Celsjusza, aby zapewnić optymalny wzrost roślin.

Aloes – nasłonecznienie

Rośliny aloesu muszą być trzymane w jasnym miejscu z bezpośrednim nasłonecznieniem w miesiącach zimowych. Dziwnym faktem dotyczącym aloesu jest to, że może go poparzyć słońce, tak jak nas Jeśli przesuniesz aloes na bezpośrednie działanie promieni słonecznych ze stosunkowo zacienionego miejsca, słońce może mu wyrządzić krzywdę. Najbezpieczniej jest wybrać parapet od strony wschodniej.

Aloes – przesadzanie, rozmnażanie.

Przesadzanie: przesadzanie roślin aloesu jest ważniejsze dla młodych roślin, ponieważ wyrastają ze swoich przestrzeni. Zazwyczaj ten proces wykonujemy, gdy dopiero co kupiliśmy aloes i chcemy go przesadzić do ładniejszej doniczki lub gdy aloes ma już około 3 lata. W innym przypadku nie ma potrzeby przesadzania aloesu. W każdym przypadku na dnie tworzymy dwu-, trzy- centymetrową warstwę drenażową (kamyczki lub kermazyt), a następnie zasypujemy ją ziemią do kwiatów wymieszaną z gruboziarnistym piaskiem lub specjalnie przygotowaną mieszanką do sukulentów.

Rozmnażanie: Pory roku najlepsze do rozmnażania aloesu to lato i wiosna. Sadzonki, które licznie wyrastają obok rośliny matczynej oddziel i wsadź do tak samo przygotowanej ziemi jak przy przesadzaniu i dobrze podlej. Jeśli został uszkodzony przypadkiem korzeń, nic nie szkodzi, wsadź do ziemi i odczekaj trochę dłużej, aż się ukorzeni.

Wybrane pytania:

Pielęgnacja roślin Aloe Vera nie zawsze jest łatwa dla wszystkich, zwłaszcza jeśli jesteś właścicielem rośliny po raz pierwszy. Oto kilka szybkich odpowiedzi na często zadawane pytania dotyczące roślin aloesu.

Czy rośliny aloesu potrzebują bezpośredniego światła słonecznego?

Rośliny aloesu potrzebują około sześciu godzin bezpośredniego światła słonecznego w ciągu dni. Warto zachować ostrożność, ponieważ natychmiastowe przeniesienie rośliny aloesu z zacienionego miejsca na bezpośrednie działanie słońca może spowodować oparzenie słoneczne.

Czy rośliny aloesu oczyszczają powietrze?

Aloes oczyszcza powietrze, szczególnie jeśli jest zanieczyszczone. Doskonale absorbuje dwutlenek węgla oraz czad. Zwiększa też poziom tlenu w pomieszczeniu. To sprawia, że ​​są świetną rośliną domową do kuchni i sypialni. Ponadto czystsze powietrze zapewnia łatwiejsze oddychanie i lepszy sen .

Czy trzeba nawozić aloes?

Nawożenie aloesu nie zawsze jest konieczne. Aloes jest sukulentem, dzięki czemu może oszczędzać składniki odżywcze jeśli żyje w ubogiej glebie. Niektórzy zalecają nawożenie roślin aloesu od jednego do dwóch razy w roku.

Co zrobić, gdy aloes gnije i miał za dużo wody?

Bezpieczniej jest mniej podlewać, niż podlewać za dużo. Jeśli jednak Ci się to zdarzy, spróbuj jak najszybciej przesadzić aloes do nowej suchej ziemi z warstwą drenażu i piaskiem. i przez dłuższy czas nie podlewać.

    Dodaj komentarz