Uprawa aloesu w domu. Jak dbać o Aloes aby był piękny i zdrowy?

Roślina  Aloe Vera jest łatwym w uprawie sukulentem, który doskonale się sprawdza w większości pomieszczeń w domu. Rośliny aloesu są również przydatne, ponieważ sok z ich liści może być stosowany do łagodzenia bólu spowodowanego zadrapaniami i oparzeniami, gdy jest stosowany miejscowo. Sprawdź jak pielęgnować Aloe Vera w Twoim domu!

Jak sadzić aloes?

  • Ważne jest, aby wybrać odpowiedni rodzaj pojemnika. Zalecana jest doniczka wykonana z terakoty lub podobnie porowatego materiału, ponieważ pozwoli ona dokładnie wyschnąć glebie między podlewaniami, a także będzie wystarczająco ciężka, aby roślina nie przewróciła się. 
  • Wybierając pojemnik, wybierz taki, który ma co najmniej jeden otwór drenażowy na dnie. Jest to kluczowe, ponieważ otwór pozwoli na odpływ nadmiaru wody. Rośliny aloesu są odporne, ale brak odpowiedniego drenażu może powodować gnicie i więdnięcie, które jest najczęstszą przyczyną śmierci tej rośliny.
  • Rośliny Aloe Vera są sukulentami, więc musisz użyć odpowiedniej ziemi najlepiej przeznaczonej do kaktusów i sukulentów. Dobra mieszanka powinna zawierać perlit, lawę, kawałki kory lub wszystkie trzy. Sprawdzi się również ziemia uniwersalna zmieszana ze żwirem lub piaskiem.
  • Warstwa żwiru, keramzytu na dnie doniczki nie jest konieczna, szczególnie jeśli doniczka posiada otwór na dnie. Jednak zaleca się niewielką warstwę 1-2 centymetrową, może to ułatwić oddychanie korzeniom aloesu, szczególnie jeśli mamy tendencje do częstego podlewania roślin.
  • (Opcjonalnie) Aby zachęcić aloes do wypuszczania nowych korzeni po posadzeniu, możesz użyć hormonu ukorzeniającego. Hormon ukorzeniający można znaleźć w centrum ogrodniczym lub kupić online.

Jak przesadzać Aloe Vera?

  • Zaraz po zakupie aloesu, należy przesadzić go z doniczki produkcyjnej w wybraną przez nas doniczkę z otworem drenażowym na dnie. Warto wybrać doniczkę przynajmniej dwa razy większą, niż ta produkcyjna, w której został zakupiony.
  • Pamiętaj, aby dolne liście rośliny aloesu spoczywały tuż nad ziemią, ale nie dotykając jej.
  • Nie podlewaj aloesu po przesadzeniu minimum przez tydzień, unikniesz w ten sposób gnicia korzeni i pozwolisz roślinie wypuścić nowe.

Podstawowe wymagania aloesu

  • Oświetlenie: Umieść w jasnym, pośrednim świetle słonecznym lub sztucznym świetle. Aloes trzymany w słabym świetle często staje się długonogi. Najlepiej się sprawdzi okno zachodnie, ale przetestuj u siebie w domu różne miejsca dla aloesu, obserwując jego liście. Zbyt mocne słońce może spowodować zmianę koloru na brązowawy.
  • Temperatura: Aloe vera najlepiej sprawdza się w temperaturach od 13 do 27 ° C. Temperatury w większości domów i mieszkań są idealne. Od maja do września możesz bez problemu wynieść swoją roślinę na zewnątrz, ale wieczorem, jeśli noce są zimne, przynieś ją z powrotem do domu.
  • Nawożenie: Nawozić oszczędnie (nie częściej niż raz w miesiącu) i najlepiej tylko wiosną i latem. Możesz zastosować rozcieńczony nawóz wieloskładnikowy lub nawóz do kaktusów i sukulentów.
  • Przesadzanie: Przesadzaj po związaniu korzeni, nie częściej niż raz na rok, postępując zgodnie z instrukcjami jak powyżej.

Jak podlewać aloes? 

  • Podlewaj rośliny aloesu głęboko, ale rzadko. Innymi słowy, gleba powinna być wilgotna po podlaniu, ale przed ponownym podlaniem należy pozwolić jej wyschnąć. Jeśli gleba jest zbyt mokra, korzenie rośliny mogą gnić.
  • Wiosną i latem należy planować podlewanie rośliny aloesu co 2-3 tygodnie, a jesienią i zimą jeszcze oszczędniej . Jedną z ogólnych zasad dotyczących podlewania jesienno-zimowego jest mniej więcej podwojenie czasu między podlewaniami (w porównaniu z letnim harmonogramem podlewania). Innymi słowy, jeśli latem podlewasz co dwa tygodnie, zimą podlewaj co cztery tygodnie.
  • Podczas podlewania nadmiar wody może wypłynąć z dna doniczki. Niech doniczka stoi w tej wodzie, aby gleba wchłonęła jak najwięcej. Odczekaj 10-15 minut, a następnie wylej pozostałą wodę. 
  • Aloes może pobierać wodę z otoczenia, więc jeśli masz dużą wilgotność w mieszkaniu może się okazać, że jeszcze rzadziej Twój aloes będzie potrzebował podlewania.

Usuwanie i przesadzanie młodych sadzonek aloesu.

  • Znajdź miejsca, w których młode aloesy przyrastają do rośliny matecznej i rozdziel je za pomocą sekatorów, nożyczek lub ostrego noża. Pozostaw co najmniej 3 cm korzenia młodej sadzonki. 
  • Pozostaw młode aloesy na kilka dni poza glebą; dzięki temu sadzonki utworzą zrogowacenie w miejscu ich nacięcia, co pomoże chronić go przed gniciem. W tym czasie trzymaj sadzonki w ciepłym miejscu z pośrednim światłem.
  • Gdy sadzonki uformują zrogowacenia, umieść je w standardowej mieszance doniczkowej do sukulentów. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna.
  • Umieść doniczki z młodymi aloesami w nasłonecznionym miejscu. Odczekaj co najmniej tydzień na podlanie ich i utrzymuj suchą glebę.

⬇️Dowiedz się na temat postu przerywanego od specjalistów prosto z badań naukowych. Obniżenie cholesterolu, pozbycie się nadwagi i wzmocnienie układu odpornościowego.⬇️

Wiedza dostępna w postaci e-booków:

    Dodaj komentarz