Najważniejsze informacje o trądziku różowatym – Czym jest trądzik różowaty? Przyczyny powstawania. Co nasila trądzik różowaty?

Trądzik różowaty jest jedną z odmian trądziku, a nazwa wzięła się z charakterystycznego koloru zmian na nosie i policzkach. Trzeba wiedzieć, że trądzik różowaty jest oficjalnie wyodrębnioną jednostką chorobową skóry. To przewlekła, zapalna choroba skóry, głównie twarzy. Objawy mogą być często mylone z trądzikiem lub alergią. Ten typ trądziku zazwyczaj rozwija się u kobiet po trzydziestym roku życia lub czterdziestym. Może pojawić się okresowo lub utrzymywać stale. Ten typ trądziku może pojawić się również u kobiet w ciąży, najczęściej jako przelotne zaczerwienienie.

Kto może zachorować na trądzik różowaty?

Każdy. Jednak istnieją pewne cechy pacjenta, które sprzyjają rozwojowi trądziku różowatego. Osoby o jasnej karnacji mają zwiększone ryzyko. Choroba ta, dlatego też występuje częściej w Europie północnej niż w Europie południowej. Trądzik różowaty jest zatem znany również jako „przekleństwo Celtów”. Rozwojowi trądziku różowatego sprzyja zwłaszcza tzw. typ skóry 1, który charakteryzuje się bardzo jasnym kolorem skóry, rudymi lub jasnymi blond włosami, niebieskimi, zielonymi lub jasnoszarymi oczami, piegami i skłonnością do oparzeń słonecznych. Mężczyźni chorują nieco rzadziej, jeśli już występuje to częściej po 50tym roku życia. Przykłady osób znanych z trądzikiem różowatym to Bill Clinton, Renée Zellweger, Cynthia Nixon, Mariah Carey.

Dokładna przyczyna tej choroby skóry, jest nadal niejasna. Spekuluje się, że może być to przyczyną nadwrażliwych naczyń krwionośnych, anormalna odpowiedź immunologiczna skóry, obecność mikroskopijnych roztoczy skórnych, czynniki zapalne oraz uwarunkowań genetycznych.

Czy istnieje skuteczne leczenie trądziku różowatego?

Trądziku różowatego nie można wyleczyć. Jednak ukierunkowane leczenie i dostosowany styl życia mogą złagodzić objawy, umożliwić wygojenie zmian skórnych oraz znacznie zmniejszyć częstotliwość zaostrzeń. Jeśli jednak nie podejmie się żadnych skutecznych działań trądzik może przybrać na sile.

Co nasila trądzik różowaty?

Trądzik różowaty najbardziej nasilają promieniowanie słoneczne, następnie stres, zmiany temperatur otoczenia, ekstremalne warunki jak wiatr, ćwiczenia fizyczne, alkohol, pikantne dania oraz źle dobrana pielęgnacja skóry.

Każdy preparat może uczulać, natomiast nie każdego może uczulić ten sam. Każdy preparat zatem na skórze powinno się najpierw wypróbować, sprawdzając czy nie powoduje zaczerwienienia na niewielkiej powierzchni skóry np. pod brodą lub za uchem.

Ważne jest aby dobrać odpowiedni krem z filtrem UV o SPF minimum 30. Osoby z trądzikiem różowatym powinny chronić skórę przed słońcem codziennie nawet zimą. Najczęściej sprawdza się krem przeciwsłoneczny zawierający dimetykon lub cyklometylosilikon lub oparte na filtrach mineralnych zawierające tytan lub cynk.

Jakie kosmetyki stosować przy trądziku różowatym?

O skórę z trądzikiem różowatym należy dbać bardzo szczodrze, najprościej jak się da. Oczyszczać rano i wieczorem delikatnym o lekko kwaśnym pH, korzystając z zimnej lub letniej wody. Nie należy stosować peelingów i toników. Skóra taka jest zazwyczaj wysuszona i należy ją nawilżać, natomiast nie natłuszczać.

W przypadku kolorówki, zaleca się stosować kosmetyków mineralnych np. z zielonym barwnikiem który zakamufluje kolor czerwony.

Czy dieta w przypadku trądziku różowatego jest ważna?

Tak. Zauważono, że suplementy diety z kwasami omega-3 oraz olej lniany mogą zmniejszyć objawy trądziku. Ma to przede wszystkim znaczenie w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry.

Najskuteczniejsze metody walki z trądzikiem różowatym:

  • balsamy , kremy, żele zawierające takie składniki jak: kwas azelainowy, iwermektynę, brymonidynę, metronidazol;
  • leki doustne zawierające np. izotretynoinę oraz antybiotyki jak tetracyklinę, erytromycynę
  • zabiegi laserowe, fototerapia

    Dodaj komentarz