Ludzka pamięć i zdolności poznawcze z wiekiem słabną. Do tego narażeni jesteśmy na różne choroby neurodegeneracyjne, choroba Alzheimera, demencja. Mózg jest zaangażowany we wszystko co robimy. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest dla nas niezwykle istotne w każdym wieku. Jest wiele sposobów, aby ciągle wzmacniać nasz mózg, bo i ten tak samo jak mięśnie, musi być codziennie ćwiczony. Sprawność naszego mózgu zależy od wielu czynników, w tym diety, snu, codziennych ćwiczeń fizycznych, a także ćwiczeń pamięciowych. Oto 6 sposobów z badań naukowych, które przyczynią się do zachowania sprawności naszego mózgu w każdym wieku.
1. Sen.
dobry jakościowo i ilościowo sen to remedium na wszelkie zło, a kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania naszego mózgu. Mało kto mówi o nim jak o najlepszym lekarstwie na świecie, a tak właśnie jest. Często nie jest doceniany, a tak bardzo ważny w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu i regeneracji. Pamiętajmy, że nie istnieje coś takiego jak odsypianie się. Codziennie potrzebujemy odpowiedniej ilości jakościowego snu, minimum 7-8 h tak podają naukowcy, w tym czasie jeśli odpowiednio zadbamy aby ten sen był jakościowy, mózg i organy mają możliwość się zregenerować, dzięki różnym wartościowym fazom snu występującym przez ten czas. Co oznacza jakościowy sen? Sen może być zaburzony przez takie czynniki jak zbyt mała ilość wydzielonej melatoniny (na minimum godzinę przed snem unikajmy telewizora oraz telefonu, ponieważ niebieskie światło zaburza ten proces), energia tracona na trawienie (na minimum 3 h przed snem nic nie jedzmy), alkohol.
2. Ćwiczenia fizyczne.
Bez nich nie ma mowy o dotlenionym sprawnym mózgu, wskazane są treningi aerobowe oraz oporowe, a także taniec najlepiej nowych kroków. Ćwiczenia fizyczne nie tylko poprawiają krążenie krwi, dotleniając nasz mózg nawet w jego najmniejszych zakamarkach, ale również ćwiczymy koordynację, do tego jeśli dojdą nowe ćwiczenia lub jak w przypadku tańca, kroki, których musimy się nauczyć, mózg podwoi swoją sprawność.
3. Dieta.
Za dostarczanie niezbędnych mikro i makroskładników i dodatkową odpowiednio dobraną suplementację nie tylko mózg bezie wdzięczny. Do prawidłowego funkcjonowania kilkuset bilionów komórek budujących nasze ciało, niezbędne są składniki odżywcze. Różnorodność wartościowych posiłków to klucz do sukcesu. Zielone warzywa strączkowe, orzechy i pestki, ryby, olej lniany, oliwa z oliwek, podroby (np. wątróbka), borówki, jagody, maliny, kakao, zielona herbata to tylko część z wielu produktów, które warto mieć w swojej diecie.
4. Ucz się czegoś nowego.
Gra na instrumencie, żąglowanie, zapamiętywanie nowych słów, nauka obsługi nowego programu, szydełkowanie, wzmacnia pamięć. Osoby, które długo żyją, najczęściej łączy ich, że czytają, uczą się nowych rzeczy albo dzielą wiedzą do końca swoich dni, zazwyczaj nawet w późnym wieku są też aktywni zawodowo. Niestety często osoby powyżej 60. roku życia, twierdzą, że nie mają po co już się uczyć nowego języka albo włączyć w codzienną rutynę coś nowego jak np. nauka tańca. To wielki błąd! W każdym wieku, a szczególnie im jesteśmy starsi, powinniśmy o to zadbać. Nasz mózg będzie sprawniejszy, a również i nasze samopoczucie wzrośnie.
5. Puzzle.
Układanie ich nawet z niewielu elementów znacznie poprawia zdolności poznawcze w tym funkcje wzrokowo-przestrzenne. Świetny i bardzo miły sposób na trenowanie naszego mózgu.
6. Medytacja.
Codzienna medytacja zmienia aktywność i strukturę rejonów mózgu, które uczestniczą w rozwoju zaburzeń psychicznych, jak depresja i stany lękowe. Nie od dziś już naukowcy wiedzą, że medytacja usprawnia nasz mózg i uwalnia od stanów lękowych oraz pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Nawet 10 minut dziennie jest w stanie już wpłynąć pozytywnie na struktury mózgu.
Absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się psychologią i rozwojem osobistym. Poszukuje eliksiru wiecznej młodości.