Domyślam się, że jeśli to czytasz, to tak jak ja szukasz najlepszego rozwiązania w kierunku pełni zdrowia, a zarazem najmniej wymagającego pracy, energii, czasu – przecież nikt się nie lubi przemęczać, prawda? 🙂
Najczęściej wdrażanie zdrowych nawyków żywieniowych i zdrowego stylu życia początkowo może być związane z poczuciem “odmawiania sobie”, ale z upływem czasu, jeśli pozostajemy konsekwentni, stajemy się coraz bardziej świadomi. Wtedy następuje zmiana paradygmatu, a rezygnacja np. z alkoholu, używek, cukru i niezdrowego jedzenia staje się tak naturalna, że przychodzi z łatwością. Do tego dążymy.
Post wydaje się być nową zajawką rynku odchudzania i jakąś innowacją. Nic bardziej mylnego. Post przerywany (ang. IF – Intermittent Fasting) i głodówki, choć istnieją od dawna, dopiero niedawno zyskały większe zainteresowanie i rozgłos. Post przerywany, bez względu na nazwę, sprowadza się po prostu do okresu niejedzenia. Jak długiego? Zaraz wyjaśnię.
Historia postu.
Gdyby ktoś miał wątpliwości, że post to praktyka od bardzo dawna stosowana, krótko powiem na temat jej historii. Otóż post ma długą historię i jest praktykowany w różnych kulturach i religiach na całym świecie. W religiach abrahamowych, takich jak judaizm, chrześcijaństwo i islam, post ma głębokie znaczenie i jest często praktykowany jako forma pokuty, duchowego oczyszczenia i uzdrowienia. W judaizmie post obchodzony jest w dniach takich jak Jom Kipur, a w chrześcijaństwie podczas Wielkiego Postu przed Wielkanocą. W islamie post jest praktykowany podczas miesiąca ramadanu.
Ale to jeszcze nie wszystko, post znany jest również w buddyzmie, tu istnieje praktyka postu jako część medytacji i duchowego rozwoju. W hinduizmie, post jest często praktykowany w różnych formach jako akt pokory i oczyszczenia.
Historia postu sięga tysiącleci i związana jest z różnymi aspektami życia społecznego, duchowego i zdrowotnego.
Na co pomaga post? To nie tylko szczupła sylwetka!
Jedzenie ograniczone czasowo czyli inaczej post przerywany.
Nie ma jeszcze zgody co do długości dziennego okna żywieniowego, które jest potrzebne do osiągnięcia korzyści z postu przerywanego. Według badań korzyści można już zaobserwować w oknie żywieniowym nie dłuższym niż 12 godzin. Grafika stworzona na podstawie przeglądu opublikowanego w 2022 roku czasopiśmie naukowym „Endocrine Reviews”.
Na czym polega post przerywany?
Osoba otyła to nic innego jak osoba chora metabolicznie. Jedną stroną medalu jest rzeczywiście większa podaż kaloryczności w porównaniu do zapotrzebowania na energię, co często wiąże się również z mniejszą aktywnością fizyczną. Drugą stroną medalu są różne choroby metaboliczne, które mogą utrudniać utrzymanie szczupłej sylwetki. Zazwyczaj te choroby metaboliczne korelują z nieprawidłową gospodarką insulinową i nietolerancją insuliny.
Post przerywany jest remedium na prawidłowe działanie metabolizmu. Przywraca organizm do równowagi, a w porównaniu do wielu diet opartych na zbyt obniżonej podaży kalorycznej niż organizm potrzebuje, nie powoduje efektu jojo!
Post przerywany dzieli się na czas w którym jemy i czas w którym kompletnie nic nie jemy i pijemy tylko niekaloryczne płyny takie jak woda.
Obecnie najbardziej wartościowe badania naukowe koncentrują się na poście przerywanym 16:8, co sprawia, że jest on najczęściej polecany. Według badań, okno czasowe trwające od 8 do 10 godzin przynosi znaczne korzyści w porównaniu do 12-godzinnego okna żywieniowego. Dodatkowo, wiele badań wykazało, że 10-godzinne okno żywieniowe może przynosić korzyści zdrowotne porównywalne do krótszych okien trwających od 6 do 8 godzin. Natomiast w przypadku okien żywieniowych trwających krócej niż 6 godzin, często występowały działania niepożądane, takie jak bóle głowy.
Podsumowując, na podstawie wyników badań, najbardziej korzystnym przedziałem czasowym dla okna żywieniowego wydaje się być 6-10 godzin.
To kiedy otworzysz okno żywieniowe zależy od ciebie. Uwzględnij badania, że najkorzystniej jest odczekać co najmniej godzinę po przebudzeniu, zanim zaczniemy jeść, oraz co najmniej 3 godziny przed snem zaprzestać spożywania posiłków.
Więcej informacji o poście przerywanym i wpływie na zdrowie znajdziesz w moim e-booku „Zdrowe podejście do jedzenia – więcej niż post przerywany” KLIKNIJ TUTAJ I ZOBACZ WIDEO O POŚCIE PRZERYWANYM
Absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się psychologią i rozwojem osobistym. Poszukuje eliksiru wiecznej młodości.