Co musimy wiedzieć na temat skutków ubocznych spożywania aloesu?

Długotrwałe spożywanie aloesu wewnętrznie, bo o tym głównie mowa jeśli chodzi o skutki uboczne, może mieć swoje negatywne konsekwencje dla naszego organizmu. Ponieważ jak każda roślina z kategorii leczniczych, suplement diety, czy też lek, może nieść za sobą pewne skutki uboczne to musisz być ich świadom.

Jak każda roślina, aloes może również uczulać.

Ze względu na to, że jest to roślina, sok z aloesu może uczulać. Dotyczy to głównie słabych produktów aloesowych wypuszczonych na rynek przez producentów, które nie zostały dobrze oczyszczone z alergogennej aloiny. Miąższ aloesu pozbawiony tej substancji nie powinien wywoływać żadnych reakcji alergicznych. Aloina jest glikozylem antrachninowym – substancją o żółtawo-brązowym zabarwieniu i gorzkawym smaku. Jest środkiem pobudzająco-przeczyszczającym. Ze względu na to, że aloina występuje tuż zaraz pod skórką liścia aloesu, między miąższem a skórką, ważna jest dokładna obróbka liścia aloesu przed spożyciem jego miąższu. Możecie usłyszeć też nazwę lateks.

Czym jest lateks, dlaczego powinno się go unikać?

Lateks – to nic innego jak ogólna nazwa cienkiej warstwy żółtego płynu pomiędzy skórą, a żelem liścia. To właśnie tutaj zawarte są związki o silnych właściwościach przeczyszczających, takie jak np. wspomniana aloina.

Aloes może działać więc jako środek przeczyszczający, a nadmierne stosowanie może zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej. Wynika to głównie z zawartości aloiny, która nie powinna przekraczać 10 mg/kg produktu (badania).

Suplementy diety mogą wchodzić w interakcję z lekami.

Niedawny raport wskazuje, że suplementy diety / preparaty ziołowe są zaangażowane w 19% przypadków ostrej niewydolności wątroby wywołanej lekami, ponieważ konsumenci często kupują takie produkty online bez nadzoru lekarza i nie są świadomi interakcji i zagrożeń wynikających z innymi przyjmowanymi lekami lub suplementami. Przebadano łącznie 1179 anglojęzycznych witryn internetowych poświęconych produktom ziołowym i tylko około 10% z nich zaleciło konsultację z lekarzem (badania). Przekaz tu jest prosty – skonsultuj się z lekarzem przed użyciem, szczególnie jeśli masz jakiekolwiek schorzenia lub przyjmujesz jakiekolwiek leki.

    Dodaj komentarz