Miesiąc maj to najlepszy czas na pokrzywy. Piękne, młode kępki tych roślin rosną na łąkach, w naszych ogrodach i zazwyczaj omijamy je, albo chcemy się ich jak najszybciej pozbyć. Wbrew pozorom, pokrzywa może się okazać najbardziej wartościowym “chwastem” na Twoim ogródku. Chociaż bezpośredni kontakt z nią zazwyczaj jest nieprzyjemny, ponieważ jej włoski pokrywające liście i łodygę zawierają kwas mrówkowy, który parzy naszą skórę, to od dawna wiemy, że jest skuteczna na wiele dolegliwości. Jakie właściwości posiada pokrzywa i czy warto z tego zioła skorzystać?
Co zawiera pokrzywa?
Zarówno liście jak i korzeń pokrzywy zwyczajnej są jadalne i zawierają wiele związków korzystnych dla ludzi i zwierząt. Pokrzywa zawiera witaminy: A, C, K oraz wiele witamin z grupy B, minerały: wapń, żelazo,
magnez, fosfor, potas i sód, Korzystne tłuszcze: kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas oleinowy; Aminokwasy: wszystkie niezbędne aminokwasy; Polifenole: kaempferol, kwercetyna, kwas kawowy, kumaryny i inne flawonoidy; Pigmenty: Beta-karoten, luteina, luteoksantyna i inne karotenoidy. Większość z tych związków są to przeciwutleniacze, które są zbawienne dla naszego ciała, ponieważ hamują procesy starzenia i pomagają chronić przed nowotworami i wieloma innymi chorobami.
Na co pomoże pokrzywa?
Pokrzywa reguluje ciśnienie krwi.
Wysokie ciśnienie krwi jest niezwykle niebezpieczne, ponieważ stwarza ryzyko chorób serca i udarów. Badania naukowe pokazują, że pokrzywa potrafi regulować ciśnienie krwi, obniżając je. Po pierwsze pokrzywa może stymulować produkcję NO (tlenku azotu), który rozszerza naczynia krwionośne i rozluźnia ich mięśnie, a po drugie jej związki mogą działać jako blokery kanału wapniowego zmniejszając siłę skurczu mięśnia i rozluźniając serce.[1]
Pokrzywa może leczyć objawy powiększonej prostaty.
Badanie na 558 pacjentach z podwójnie ślepą próbą oraz kontrolą placebo wykazało, że ekstrakt z pokrzywy może zmniejszyć gruczoł prostaty i pomóc w leczeniu krótko- i długoterminowym problemów z oddawaniem moczu, bez skutków ubocznych. [2].
Pokrzywa może zmniejszyć stan zapalny w organizmie.
Jak już wspomnieliśmy wcześniej pokrzywa zawiera wiele związków korzystnych dla nas, a są nimi szczególnie antyoksydanty, czyli przeciwutleniacze. Badania, które przeprowadzono głównie na zwierzętach pokazują, że pokrzywa może zmniejszyć stany zapalne stawów.
Pokrzywa może kontrolować poziom cukru we krwi.
Podobnie jak aloes, pokrzywa zawiera związki, które mogą naśladować działanie insuliny, a badania sugerują, że skuteczni oboniża poziom cukru we krwi.
Pokrzywa może łagodzić sezonowe alergie.
Badanie in vitro wykazało, że pokrzywa zawiera związki, które hamują kilka kluczowych stanów zapalnych, powodujących objawy sezonowych alergii. Wykazano, że głównie może zmniejszyć występowanie kataru siennego.
Wymienione powyżej możliwe korzyści stosowania pokrzywy wymagają potwierdzenia w dalszych badaniach.
Czy pokrzywę jeść surową, gotować, pić sok, czy może suplementować w tabletkach? Jak stosować pokrzywę?
Świeżą pokrzywę rolnicy chętnie wykorzystują jako naturalny nawóz. Chętnie dodawana jest też do paszy dla zwierząt. W Czeczenii pokrzywę dodają do farszu do pierogów. Młode liście pokrzywy pojawiają się w wielu przepisach, takich jak sałatki, zupy, nalewki i herbaty już od tysięcy lat. My z właściwości pokrzywy również możemy skorzystać na kilka sposobów.
Pokrzywa jako dodatek do zup.
Dodajesz liście świeżego lubczyku lub pietruszki do zup? Tak samo śmiało możesz dodać pokrzywę.
Zrób pesto z pokrzywy.
Zamień bazylię na pokrzywę w swoim ulubionym przepisie na pesto, aby uzyskać pyszny i bogaty w składniki odżywcze dodatek do makaronów lub kanapek.
Napar z pokrzywy.
Zalej ¼ szklanki suszonych lub świeżych pokrzyw wrzątkiem. Pozostaw na co najmniej 4 godziny, a otrzymasz herbatę wypełnioną witaminami i minerałami.
Zrób świeży sok na kilka miesięcy.
Jeśli masz wyciskarkę wolnoobrotową to możesz zrobić świeży sok z młodych pokrzyw. Zbierz pokrzywy (pamiętaj żeby to były pokrzywy rosnące jak najdalej od ulic i zanieczyszczeń) najlepiej te majowe, dokładnie opłucz wodą i wyciśnij z nich sok, Zamroź taki sok w woreczkach do kostek lodu. Codziennie rano wyciągnij 1-2 kostki, rozcieńcz wodą i pij przez 7-14 dni. Zrób przerwę 3 tygodnie i ponów kurację,
Pamiętaj, że dobrze posiekana nożem pokrzywa nie parzy. Świeżą pokrzywę można również przelać wrzątkiem, aby nie parzyła. Majową pokrzywę, możesz także ususzyć, aby korzystać z jej dobroczynnych właściwości przez cały rok.
Uważaj na interakcje leków z pokrzywą.
Pokrzywa może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami , więc należy zachować ostrożność, jeśli przyjmujesz:
- Leki rozrzedzające krew
- Diuretyki
- Leki na ciśnienie krwi
- Leki przeciwzapalne
Pokrzywa może również wchodzić w interakcje z alfa-blokerami, finasterydem i innymi lekami. I może wchodzić w interakcje z innymi ziołami i suplementami .
Poinformuj swojego lekarza o wszelkich suplementach , które przyjmujesz, nawet jeśli są one naturalne. W ten sposób lekarz może sprawdzić wszelkie potencjalne skutki uboczne lub interakcje z jakimikolwiek lekami.
Absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się psychologią i rozwojem osobistym. Poszukuje eliksiru wiecznej młodości.