Aloes leczy odleżyny i wspomaga walkę z odparzeniami

Leczy to dość mocne słowo, ale w przypadku aloesu wszystko jest możliwe. Warto przyjrzeć się możliwościom, które daje aloes w walce z problemami skórnymi. Odleżyny, są jednym z takich problemów. Powstają z powodu długotrwałego nacisku, takiego jak siedzenie lub leżenie w tej samej pozycji przez długi czas. Te bolesne urazy mogą prowadzić do kilku problemów zdrowotnych, które wymagają natychmiastowej pomocy.

Bogactwo wartości odżywczych aloesu wykorzystywane jest na wielką skalę w przemyśle farmaceutycznym oraz kosmetycznym. Wydaje się on być idealny ze względu na to, że coraz częściej wybieramy produkty w stu procentach naturalne. Można powiedzieć, że ze zdwojoną siłą wracamy do tradycyjnych metod terapeutycznych i pielęgnacyjnych, ponieważ mamy możliwość robić to bardziej świadomie. Zainteresowanie aloesem sięga czasów przed Nową Erą. Wtedy nie było laboratoriów, które potwierdzałyby lecznicze działanie tej rośliny, a jednak ludzie widząc pozytywne efekty, które przynosi stosowanie żelu aloesowego, z pokolenia na pokolenie sukcesywnie się nim leczyli. My mamy to szczęście, że efekty potwierdzają dodatkowo badania naukowe.

Zalecane jest stosowanie aloesu w profilaktyce odleżyn – randomizowane badanie kliniczne z potrójną ślepą próbą.

Badanie z 2018 roku sfinansowane przez Uniwersytet Medyczny w Araku i opublikowane w czasopiśmie BMC Complementary Medicine and Therapies wykazało, że w zapobieganiu wrzodom i gojeniu ran, Aloe Vera jest o wiele bardziej skuteczny i mniej kosztowny w porównaniu z innymi obecnymi metodami leczenia. Badanie przeprowadzono na 80-ciu celowo wybranych pacjentach oddziału ortopedycznego w mieście Arak w Iranie w 2016 r. Pacjenci zostali losowo przydzieleni do dwóch grup interwencyjnych i kontrolnych w oparciu o metodę zabiegów. W każdej grupie rutynowe codzienne zabiegi zapobiegające odleżynom były wykonywane przez pielęgniarki. W grupie interwencyjnej oprócz rutynowej opieki pielęgniarskiej w celu zapobiegania odleżynom, dwa razy dziennie (godziny 9 i 21) wcierano czysty żel Aloe Vera w okolice bioder, kości krzyżowej i pięty, a w grupie kontrolnej placebo (żel z wody i skrobi). Następnie w 3, 7 i 10 dniu oceniano odleżyny w okolicy krzyżowej, biodrowej i piętowej obu grup. Analiza danych wykazała, że ​​w obu grupach wystąpiły istotne statystycznie różnice w częstości występowania odleżyn. Oznacza to, że żel Aloe Vera może zapobiegać występowaniu odleżyn!

Jak zapobiec odleżynom? Jak zwalczyć odleżyny?

Nie ma jednej metody, która pomoże pozbyć się odleżyn. Najszybszym sposobem na ich pozbycie się i zapobieganie powstawaniu nowych jest połączenie kilku lub wszystkich poniższych kroków.

  1. Zmniejszenie nacisku na dotknięty obszar: Częsta zmiana pozycji może pomóc w zapobieganiu trwałemu naciskowi po jednej stronie ciała. Pacjenta należy zachęcać do codziennego chodzenia. Jeśli jest przykuty do łóżka, można go przemieszczać na wózku inwalidzkim. Użycie poduszek lub specjalnego materaca pomoże zmniejszyć nacisk.
  2. Utrzymywanie rany w czystości: codzienne czyszczenie rany sterylną solą fizjologiczną i/lub roztworem jodopowidonu pomaga zapobiegać powstawaniu odleżyn.
  3. Wykonywanie oczyszczania: usuwanie zainfekowanej lub martwej tkanki jest znane jako oczyszczanie rany. Lekarz delikatnie przepłukuje ranę sterylną wodą i zeskrobuje uszkodzoną tkankę.
  4. Regularne opatrywanie rany: Pokrycie rany gazą leczniczą lub innymi specjalnymi opatrunkami działa jak bariera przed infekcją.
  5. Przestrzeganie zdrowej (odżywczej) diety : Dobre odżywianie obejmujące dietę wysokobiałkową i dużą ilość owoców i warzyw bogatych w witaminę C sprzyja szybkiemu gojeniu się ran.
  6. Przyjmowanie antybiotyków: Jeśli lekarze zauważą oznaki infekcji (tkliwość, wydzielina ropna) w ranie, przepisują antybiotyki w celu wyleczenia infekcji.
  7. Stosowanie podciśnieniowej terapii ran (NPWT): Lekarze stosują NPWT. Terapia ta wykorzystuje delikatną pompę próżniową do wyciągnięcia płynu z zainfekowanej rany, aby wspomóc jej gojenie.
  8. Stosowanie czynników wzrostu pochodzenia płytkowego: Regranex ( bekaplermin ) to żel zawierający czynniki wzrostu pochodzenia płytkowego (substancje wyekstrahowane z krwi). Przyniosło korzyści niektórym pacjentom z wrzodami cukrzycowymi. Może również pomóc pacjentom z odleżynami. Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.
  9. Równoczesne leczenie podstawowego problemu: Cukrzyca , złe odżywianie , niedokrwistość oraz nietrzymanie stolca i/lub moczu mogą przyczyniać się do nie gojących się odleżyn. Dlatego lekarz powinien również leczyć te stany, aby przyspieszyć gojenie odleżyn.
  10. Stosowanie domowych środków zaradczych: Miejscowe stosowanie żelu z aloesu daje obiecujące rezultaty w gojeniu się ran, w tym odleżyn. Badanie wykazało również jego pozytywną rolę w zapobieganiu odleżynom, jeśli jest stosowany codziennie na punkty nacisku lub obszary najbardziej podatne na rozwój odleżyn.
  11. Korzystanie z terapii pijawkami (hirudoterapia): Terapia pijawkami polega na użyciu małych robaków zwanych pijawkami do wysysania krwi z problematycznych obszarów, takich jak niegojące się, przewlekłe rany. Terapia znana jest jako Jalaukavacharan (w ajurwedzie) i jest szeroko i z powodzeniem stosowana od wielu dziesięcioleci przez praktyków ajurwedyjskich. Stosują terapię pijawkami głównie do leczenia różnych chorób skóry, a także przewlekłych lub nie gojących się ran (takich jak wrzody cukrzycowe, wrzody żylaków i odleżyny) wśród wielu innych schorzeń.
  12. Przeprowadzanie przeszczepu skóry: Przeszczep skóry to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu zdrowej tkanki skórnej i przeniesieniu jej do wadliwego obszaru skóry. W przypadku odleżyn przeszczep skóry może być stosowany do szybkiego gojenia lub jako dodatkowa ochrona (gruby płat) w obszarach kostnych pacjentów wysokiego ryzyka (takich jak pacjenci z paraliżem).
  13. Przed wypróbowaniem jakiegokolwiek nowego kremu, maści lub jakiejkolwiek medycyny alternatywnej, ważne jest, aby najpierw zapytać lekarza.

Jak wykorzystać Aloe Vera na odleżyny?

Naturalne domowe lekarstwo z pomocą aloesu:

1. Obierz zewnętrzną zieloną powłokę liścia aloesu
2. Wyciągnij żel od środka
3. Nałóż ten żel na rany
4. Delikatnie pocieraj przez 2-3 minuty
5. Wytrzyj czystą wilgotną ściereczką
6. Powtarzaj 2-3 razy dziennie

Można też smarować gotowymi żelami z aloesu od producentów. Pamiętajmy jednak, że takie preparaty mogą zawierać dodatkowe składniki i nie zaleca się ich stosowanie na rany i przetarcia. Takie preparaty sprawdzą się na jeszcze zdrową skórę w celach profilaktycznych.

⬇️Dowiedz się na temat postu przerywanego od specjalistów prosto z badań naukowych. Obniżenie cholesterolu, pozbycie się nadwagi i wzmocnienie układu odpornościowego.⬇️

Wiedza dostępna w postaci e-booków:

    Dodaj komentarz