Przegląd badań naukowych, które powstały na przestrzeni ostatnich kilku lat, na temat stosowania aloesu na oparzenia potwierdzają jego skuteczność. Między innymi badania przeprowadzone w 2017 roku na 321 osobach obu płci, wykazały znaczną poprawę w 33,6 % przypadków. Naukowcy mają pewne hipotezy jak działa aloes na oparzenia i dlaczego jest skuteczny, choć w dalszym ciągu powstają nowe prace na ten temat. Wiemy na pewno jedno – aloes pomaga w szybkiej regeneracji skóry po oparzeniach pierwszego i drugiego stopnia.
Miej dostęp do tego leku pod ręką przez cały rok.
Najpiękniejsze jest to, że aloes, który jest skuteczny w leczeniu oparzeń pierwszego i drugiego stopnia , w tym lekkich i umiarkowanych oparzeń słonecznych, możemy mieć pod ręką przez cały rok. Roślina aloesu na dodatek jest bardzo łatwa w pielęgnacji i nie wymaga zbyt dużej uwagi.
Sprawdź tutaj jak pielęgnować aloes w domu: [LINK]
Jak stosować aloes po opalaniu?
Jeśli masz zaczerwienioną i piekącą skórę od nadmiernego wyeksponowania skóry na promienie słoneczne, możesz posmarować nią żelem aloesowym, najlepiej schłodzonym lub po prostu wewnętrzną stroną liścia.
Możesz też zamrozić miąższ z aloesu z odrobiną wody i nie tylko wykorzystać je na oparzenia słoneczne czy inne pierwszego i drugiego stopnia, ale również do masażu twarzy, rozstępów, cellulitu albo dodać do drinka lub koktajlu.
Nie należy podejmować prób leczenia oparzeń trzeciego i czwartego stopnia lub ciężkich oparzeń słonecznych za pomocą aloesu w domu. Te oparzenia są uważane za nagły przypadek medyczny i powinny być leczone w szpitalu.
Czy istnieją skutki uboczne stosowania aloesu na skórę?
Ze względu na to, że aloes jest rośliną, jak każda inna może uczulać, więc istnieje niewielkie prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej na aloes lub jakiekolwiek inne składniki używane w balsamach lub żelach z aloesu. Ogólnie rzecz biorąc, istnieje większe ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej na aloes, jeśli jesteś również uczulony na czosnek, czy cebulę.
Zanim pokryjesz większą powierzchnię aloesem, wykonaj test na małym obszarze skóry i odczekaj godzinę lub dwie, aby sprawdzić, czy masz reakcję alergiczną. Jeśli zobaczysz zmiany na skórze jak pokrzywka, wysypka, może to oznaczać reakcję alergiczną na aloes.
Absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się psychologią i rozwojem osobistym. Poszukuje eliksiru wiecznej młodości.