Co naprawdę działa na cellulit? – Wszystko o cellulicie.

Cellulit nie jest chorobą ani nie zagraża naszemu życiu, chociaż obserwując, jak bardzo stał się niechciany wśród kobiet,  można powiedzieć, że zagraża zdrowiu psychicznemu. Pomimo że aż około 85-98 % kobiet boryka się z jego występowaniem na skórze to i tak czujemy się zobligowane, aby z nim walczyć, bo przecież to, że większość go ma, nie znaczy, że my musimy go mieć. Cellulit przyjął się jako nieestetyczny i zazwyczaj wszyscy chcą się go pozbyć. Problem w tym, że mamy małe szanse, by zminimalizować jego widoczność na stałe do zera. 

Sprawa cellulitu jest tak popularna, że nie muszę pisać, że mowa tutaj o nierównościach na skórze, zagłębieniach przypominających “skórkę pomarańczy”, które tworzą się za sprawą nieprawidłowo ułożonych komórek tłuszczowych i zmianami strukturalnymi tkanki łącznej, znajdujących się pod skórą. Szkoda tylko, że taka przypadłość akurat pojawia się w większości przypadków u kobiet. 

Dlaczego cellulit występuje najczęściej u kobiet?

Przypadki cellulitu u mężczyzn zanotowano tylko u tych, którzy mają niedobory androgenów, mają hipogonadyzm lub przyjmują terapię estrogenową. W związku z tym, że w dużej mierze występowanie cellulitu zależy od gospodarki hormonalnej oraz od rozmieszczenia komórek tłuszczowych, które u obu płci rozmieszczają się w innych partiach ciała, u kobiet występuje on najczęściej, co nie oznacza, że u mężczyzn nie, ponieważ pojawia się czasami u otyłych, tyle że na brzuchu lub karku. 

Jaka jest przyczyna powstawania cellulitu?

Przyczyny nie ma jednej. Badania wskazują, że podłoże pojawienia się cellulitu jest wieloczynnikowe. Wymienić można genetykę, czynniki środowiskowe, styl życia, stany zapalne spowodowane słabym krążeniem krwi oraz zmiany hormonalne. Najczęściej zmiany pojawiają się u kobiet w okresie dojrzewania oraz podczas menopauzy, a także w trakcie brania leków antykoncepcyjnych, co dowodzi, tak jak sugerują badacze, że przyczyną jest  nadmiar estrogenów przy jednoczesnym obniżonym poziomie progesteronu, który może powodować zatrzymanie wody w organizmie. Z drugiej strony niedobór estrogenów w okresie menopauzy powoduje również zmiany “Skutki niedoboru estrogenu na tkankę łączną skóry obejmują zmniejszoną produkcję i miejscową zawartość włókien kolagenu i elastyny ​​typu I i III, które również przyczyniają się do powstawania cellulitu”[1], a więc wahania hormonalne nie są korzystne dla skóry bez cellulitu.

Czy da się zapobiec cellulitowi?

Podstawą do pełni zdrowia i zdrowego wyglądu jest prawidłowy styl życia. Pod tym sformułowaniem kryje się między innymi odpowiednie odżywianie i aktywność fizyczna. Dodatkowo, jeśli połączymy to z kosmetykami wspomagającymi mikrokrążenie, a także zastosujemy  masaże oraz zimny prysznic zakańczający kąpiel lub też morsowanie to zdecydowanie będziemy bliżej naszego celu profilaktycznego. Możemy też zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i ograniczenie przetworzonej żywności. Wskazanie są regularne masaże okolic z cellulitem, aby pobudzić krążenie krwi, sprawdzą się tu peelingi domowe taki jak z fusów kawy lub gotowe na przykład peelingi cukrowe.

Jakie zabiegi kosmetyczne są warte uwagi w zwalczaniu cellulitu?

Przeglądając badania naukowe, według mnie najkorzystniejsze są zabiegi, które wykorzystują energię takie jak laseroterapia, radiofrekwencja RF oraz ultradźwięki. Wszystkie terapie mają głównie na celu pobudzić układ krążenia do działania oraz zniszczyć komórki tłuszczowe. Najbardziej zaciekawiła mnie terapia za pomocą fal akustycznych, ponieważ wyobraziłam sobie muzykę przepływającą pod skórą i zabijającą tłuszcz, a pomijając wyskoki mojej wyobraźni, jest to terapia wysoce skuteczna, a dodatkowo bez efektów ubocznych. Również wartą zwrócenia uwagi jest kriolipoliza, dzięki której zmniejszymy nie tylko tkankę tłuszczową, ale i pobudzimy układ krążenia  oraz odpornościowy. Podobne efekty możemy osiągnąć poprzez morsowanie, co potwierdzają często osoby praktykujące lodowate kąpiele. 

Profilaktyka w zapobieganiu powstawania cellulitu.

  • ♥prawidłowa dieta oraz pielęgnacja skóry.
  • ♥stosowanie balsamów i kremów zawierających substancje czynne zmniejszające przepuszczalność naczyń i ♥wspomagające mikrokrążenie (np. bluszcz pospolity, wąkrota azjatycka, miłorząb japoński), stymulujące lipolizę (np. kofeina, teofilina, L-karnityna, żeń-szeń), czy nawilżające skórę (np. kwas hialuronowy, elastyna, kolagen, kwas mlekowy o stężeniu do 10%, pentanol, aloes)
  • ♥stosowanie naprzemiennie ciepłe/zimne natryski, pamiętając by kończyć prysznic zimną wodą
  • ♥wykonywanie przynajmniej dwa razy tygodniowo peelingu ciała z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów peelingujących,(peeling usunie zrogowaciały naskórek, poprawi mikrokrążenie, jak również może ułatwić wnikanie substancji aktywnych zawartych w żelach lub balsamach do ciała.
  • ♥dieta niskokaloryczna. Bardzo ważne jest, aby wyeliminować lub ograniczyć spożywanie produktów wysoko przetworzonych, potraw wysokotłuszczowych, potraw smażonych, czy też zastępować mleko pełnotłuste mlekiem odtłuszczonym.
  • ♥unikanie spożywania cukru i słodyczy, jak również napojów zawierających kofeinę np. kawy. Zaleca się także ograniczenie stosowania soli kuchennej i zastąpienie jej np. świeżymi ziołami.
  • ♥odpowiednie nawodnienie organizmu, zaleca się spożywanie 1,5-2 litrów płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej, co usprawnia krążenie i eliminację toksycznych produktów przemiany materii
  • ♥podejmowanie systematycznej aktywności ruchowej, która pobudza pompę mięśniową w kończynach dolnych, przyczyniając się do polepszenia krążenia krwi i limfy, jak również zapobiega nadmiernemu odkładaniu się tkanki tłuszczowej [2]

    Dodaj komentarz