30 zdrowych kobiet powyżej 45 roku życia otrzymało 2 różne dawki doustne (niska dawka – 1200 mg/d, wysoka – 3600 mg/d) suplementacji czystym żelem Aloe Vera przez 90 dni. W tym badaniu, które zostało opublikowane w Annals of Dermatology w 2009 roku naukowcy odkryli, że zaledwie 1200 mg/d (1/4 łyżeczki!) czystego żelu Aloe Vera może znacząco odwrócić oznaki starzenia się skóry – w 90 dni. Aloes od dawna był ceniony nie tylko w kosmetyce i medycynie, ale również jako odżywczy składnik urozmaicający naszą dietę.
Picie soku z aloesu zwiększa produkcję kolagenu.
Kolagen to podstawowy składnik strukturalny skóry. Im jesteśmy starsi tym posiadamy go mniej, a tym bardziej go potrzebujemy, aby utrzymać skórę w jak najlepszej kondycji. Badanie z 2009 roku pokazało, że aloes może zwiększyć produkcję kolagenu w skórze. Pamiętam, że im więcej kolagenu wytwarza Twoja skóra – tym będziesz mieć mniej zmarszczek i zwiotczałej skóry. Co jest w tym najciekawsze sok z aloesu działał na poziomie DNA, zmniejszając aktywność genów, powodujących przede wszystkim uszkodzenie kolagenu.
Aloe Vera może oczyszczać i wspomagać układ trawienny.
Według badań z 2014 roku sok z aloesu może mieć dodatkowe korzyści trawienne, takie jak zmniejszenie częstości występowania wrzodów żołądka i poprawa trawienia . Wiele związków przeciwzapalnych zawartych w soku z aloesu, takich jak witamina C, może przyczyniać się do tych efektów trawiennych.
Aloes naprawia uszkodzoną skórę i redukuje zmarszczki od zewnątrz.
Aloes jak widzimy z badań przeprowadzonych w Korei, działa od wewnątrz na skórę redukując zmarszczki. Wiemy też od dawna, że korzystanie z bogatego w składniki odżywcze miąższu z aloesu bezpośrednio na skórę p rzynosi duże korzyści w postaci łagodzenia niewielkich ran, blizn, zmian potrądzikowych i oparzeń słonecznych.
Badania z 2020 roku potwierdziły, że nawet niewielkie dawki miąższu Aloe Vera poprawiają nawilżenie skóry i zwiększenie kolagenu.
Wyniki badania opublikowanego w The Jurnal of Dermatology w 2020 roku wykazały, że Aloe Vera, a dokładniej zawarte w nim sterole roślinne wpływają na lepszy wygląd skóry. Wyniki sugerują, że spożycie aloesu w małych dawkach może poprawić funkcję bariery skórnej. Wykazano, że aloes promuje syntezę kolagenu typu I i III w hodowanych ludzkich fibroblastach skóry.
Absolwentka Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się psychologią i rozwojem osobistym. Poszukuje eliksiru wiecznej młodości.