Oleje na twarz. 10 pytań i odpowiedzi dotyczących pielęgnacji skóry olejami.

oleje-roslinne-na-twarz

Oleje roślinne na twarz wydają się tak naturalne, że chyba bardziej  naturalnych kosmetyków nie ma. Na zachodnim rynku kosmetycznym, gościmy je, z tego, co wynika z moich spostrzeżeń, od 2007 roku. Tak naprawdę są one chyba jednym z najstarszych znanych kosmetyków. Archeolodzy twierdzą, że oleje były używane do pielęgnacji skóry już w starożytnym Egipcie. Podobno sama Kleopatra była fanką oliwy z oliwek oraz oleju sezamowego. 

Czym są oleje do twarzy?

Podstawą w pielęgnacji skóry jest głównie utrzymanie jej równowagi fizjologicznej. Naszą skórę chroni między innymi płaszcz wodno-lipidowy, co oznacza, że oprócz składników polarnych tj. woda, naturalnie zawiera również tłuszcze. Oleje roślinne z tego też powodu są bardzo dobrze przyswajane przez naszą skórę, a niektóre z ich właściwości mogą nawet przenikać do głębszych warstw. Oleje do pielęgnacji powinny być naturalne, nierafinowane i tłoczone na zimno, aby zachować ich wartości.

Czy oleje mogą być stosowane do każdego rodzaju skóry?

Oleje są bardzo różne, każda cera może też inaczej się zachować pod wpływem konkretnego oleju, więc najlepiej sprawdzić to doświadczalnie. Zacząć jednak możemy od rozróżnienia olejów, które podzielić możemy na: schnące, półschnące, nieschnące. Cera sucha odwdzięczy się za otulenie jej gęstymi olejami nieschnącymi. Dla cery normalnej można spróbować oleje półschnące, które powinny się sprawdzić. Cera tłusta natomiast wymaga rozważnego doboru oleju i raczej nie zniesie nic oprócz lekkich, czyli schnących.

Po co dostarczać cerze tłustej oleju?

Można się spotkać jeszcze z teorią, że olejku nie powinno się stosować do tego typu skóry. Uważam jednak, że szkoda jest rezygnować z tych korzystnych właściwości, jakie może dostarczyć nam odpowiednio dobrany olej roślinny. Badania wskazują, że oleje mogą przywrócić naturalną homeostazę skóry, tylko że właśnie musi być odpowiednio dobrany. Spójrz na tabelę poniżej.

Tabela zawiera podział olei roślinnych na schnące (lekkie) – idealne do cery tłustej, z zaskórnikami, trądzikowej. Kolorem różowym zaznaczone są polecane oleje na początek pielęgnacji w przypadku cery problematycznej. Półschnące nadadzą się do cery normalnej lub mieszanej, a nieschnące, czyli ciężkie i gęste do cery suchej.

Jak dobrać odpowiedni olej do skóry?

Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej konsystencji oleju do naszego typu skóry. Następnie, jeśli mamy skórę skłonną do alergii, powinniśmy sprawdzić, czy nie będzie nas uczulał (w końcu jest to w pełni naturalny roślinny produkt). Kolejnym krokiem jest obserwacja skóry i to jest w sumie klucz do sukcesu. Jeśli po kilku dniach pojawią się chrostki, to warto zmienić olej na lżejszy.

Jakie korzyści może przynieść pielęgnacja twarzy olejem?

Skład olejów może różnić się w zależności od różnych metod ich wytwarzania, dlatego bardzo ważny jest wybór producenta. Składniki olejów roślinnych takie jak trójglicerydy, fosfolipidy, FFA, związki fenolowe i przeciwutleniacze mogą wspomagać homeostazę bariery skórnej, działać przeciwutleniająco, przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowo. Mogą także wspomagać gojenie się ran oraz mieć właściwości przeciwrakotwórcze. 

Jak stosować oleje na twarz? 

Oleje same w sobie nie mają właściwości nawilżających. W zasadzie działają jak uszczelka, tworząc warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wody na zewnątrz i taką kołderkę na skórze, czyli warstwę ochronną dla komórek naszej skóry.  Z tego też powodu warto jeszcze dostarczyć skórze substancji polarnych, wodnych, czyli nawilżających. Przed nałożeniem oleju warto, aby twarz była zwilżona. Można też spryskać twarz hydrolatem lub po prostu po umyciu nie wysuszać skóry do końca. W tym przypadku idealnie sprawdza się żel aloesowy lub hydrolat z aloesu. Warto też mieszać oleje z kremami nawilżającymi. 

Czym się różni olej od olejku?

Olej to właśnie to o czym mowa w tym artykule. Nazwa olej dotyczy naturalnych olejów roślinnych. Olejki natomiast raczej dotyczą tych eterycznych. Olejki mogą być mieszaniną olejów i innych składników, a w składzie mogą zawierać np. parafinę, barwniki albo silikony.  

Dlaczego oleje mogą się okazać niezbędne w pielęgnacji skóry?  

Do prawidłowego stanu skóry potrzebne są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, czyli NNKT. Kwasy te nie mogą być syntetyzowane w naszym organizmie, muszą być dostarczone z zewnątrz. Do nich należą popularne kwasy Omega-3 i Omega-6, których brak może powodować wystąpienie atopowego zapalenia skóry. Schnące oleje roślinne zawierają 50% wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, półschnące od 20-50%, a nieschnące poniżej 20%.    

Co to znaczy, że oleje mogą być komedogenne?

Takie oleje mogą zapychać pory i tworzyć zaskórniki. Przyczyną tego jest duża zawartość kwasu oleinowego (jednonienasycony) oraz kwasów nasyconych. Osoby z cerą tłustą i trądzikową, które są skłonne do zanieczyszczeń, powinny unikać olejów ciężkich, nie schnących, na rzecz olejów suchych z przewagą kwasów wielonienasyconych. Oleje nieschnące sprawdzą się najlepiej do cer suchych. 

Jaki olej kupić?

O właściwościach oleju decyduje jakość rośliny oraz odpowiedni proces produkcji. Podstawą jest, aby olej był nierafinowany i tłoczony na zimno. Najlepiej, aby olej zawierał certyfikaty. 

    Dodaj komentarz