Dezodorant czy antyperspirant? Co wspólnego mają antyperspiranty z rakiem piersi i chorobą Alzheimera?

Półki w drogeriach są zapełnione od antyperspirantów zapewniających aż 48h ochrony przed potem do dezodorantów, które zabijają przykry zapach potu. Przez długi czas informacje, jakie składniki znajdowały się na etykiecie, nie były nam potrzebne, wystarczyło, że producent zapewnił brak żółtych plam na białej bluzce, mokrych pach i nieprzyjemnego zapachu. No właśnie, a co w tych kosmetykach jest takiego w składzie, że potrafią wstrzymać pot? Po pewnym czasie głośno zrobiło się o solach aluminium, a niektórzy producenci umieszczali na produktach znaczek “Nie zawiera soli aluminium”. Nasuwa się więc pytanie, czy w takim razie sole aluminium mają negatywny wpływ na zdrowie?

Antyperspirant a dezodorant?

Może zacznę najpierw jaka jest różnica między hasłami dezodorant a antyperspirant. W sumie już na samym początku ją pokazałam. Dezodorant jest głównie po to, aby zabić przykry zapach. Jest on na bazie alkoholu i jego zadaniem jest zabicie bakterii, które właśnie go powodują. Nasz pot w tym przypadku w dalszym ciągu będzie się wydzielał. Inaczej natomiast działają antyperspiranty, które potrafią hamować wydzielanie potu, a to właśnie dzięki solom aluminium. Te dwie nazwy nie wiedzieć czemu są często mylone i to przez samych producentów, więc po prostu najlepiej sprawdzać skład, znajdujący się na danym produkcie. Te zawierające sole aluminium to właśnie antyperspiranty.

Co to są sole aluminium?

W zasadzie sole glinu. Aluminium to po prostu łacińska nazwa pierwiastka, który jest metalem z XIII grupy. Nazwa aluminium używana jest też w przypadku stopu glinu z innymi metalami. Sam pierwiastek jest dość popularny w skorupie ziemskiej. Naturalnie występuje on w wodzie pitnej, warzywach i owocach, które pobierają go z ziemi, rybach, a także herbacie.
Niestety na tym się nie kończy dostarczanie Al do organizmu. Glin znajdziemy jeszcze w lekach, konserwach, przetworzonej żywności i… antyperspirantach. Najpopularniejszą solą stosowaną w sprayach jest hydrat chlorku glinu, czyli aluminium chlorohydrate, ale można też znaleźć inne.

Jak działają sole glinu w antyperspirantach?

Łączą się z wodą zawartą w skórze i tworzą czopy, które blokują ujście gruczołów potowych i w ten sposób hamują wydzielanie się potu. Inaczej mówiąc, hamują naturalny proces termoregulacji i usuwania toksyn wraz z potem w obszarze pach.

Żółte plamy? Są właśnie głównie od antyperspirantów.

Producenci trochę nas wpędzają w maliny, można pomyśleć, że to właśnie antyperspiranty zapobiegają żółtym plamom na białych ubraniach, ale głównie to właśnie sole glinu są tego przyczyną. Tak więc, aby temu zapobiec zaczęto dodawać do nich np. PEGi, czyli silikony, a na opakowaniu umieszczono napis “zapobiega powstawaniu żółtych plam”.

Czy sole aluminium są dla nas niebezpieczne?

Aluminium może być dla nas niebezpieczny, jeśli dostanie się do naszego organizmu w postaci samego jonu Al3+. Ten jon z racji tego, że jest podobny do niezbędnego dla nas jonu Fe3+, to może go zastąpić i w ten sposób dostać się do każdej komórki naszego ciała. Jeśli chodzi o związki aluminium, to są one dość trwałe, nierozpuszczalne i ot tak nie uwalniają jonu glinu. Taki jon może się uwolnić np. przy określonym pH. Jony glinu lubią odczyn kwaśny [badanie], stąd też nie zaleca się gotowania kapuśniaczku w garnkach aluminiowych, ani owijania folią aluminiową kwaśnych owoców, bo to zwiększy wchłanianie glinu przez organizm. Taki pochłonięty glin akumuluje się w tkankach latami, a duże dawki mogą wywołać uszkodzenie centralnego układu nerwowego, być przyczyną depresji, demencji i zmęczenia [badania].

Czy są badania potwierdzające negatywny wpływ soli aluminium zawartych w antyperspirantach na zdrowie?

O tym, że nadmiar jonów w organizmie szkodzi, wiadomo od dawna i nie ma wątpliwości co do badań na ten temat. Jeśli chodzi natomiast o wpływ aluminium z antyperspirantów, to zdania są podzielone. Z jednej strony znajdziemy badania, które pokazują, że bardzo niewielkie ilości jonów glinu mogą przeniknąć przez skórę [badanie], a z drugiej zaś, że kobieta, będąc pod stałą obserwacją, stosując antyperspirant przez 4 lata miała znacznie podwyższony poziom tego pierwiastka w organizmie, a po zaprzestaniu stosowania poziom zmalał [badanie]. Jeśli nerki działają prawidłowo, to organizm jest w stanie wydalić jony glinu, jeśli nie, to tak jak w przypadku pacjentów z niewydolnością nerek pojawią się objawy powstałe z toksyczności glinu. Z tego, co można zauważyć w pracach naukowych, nie udowodniono jeszcze czy rzeczywiście glin z antyperspirantów przenika do organizmu, ale wiadomo, że jakoś przenika i ma wpływ na organizm. Po prostu jak to badanie tłumaczy, nie ma odpowiednich narzędzi i metod, żeby ładne i potwierdzające badania na ten temat zrobić.

Sole aluminium a rak piersi?

Nie ma konkretnych badań, które mogą połączyć używanie antyperspirantu z rakiem piersi u kobiet. Konkretnych nie ma, ale część z nich postuluje wpływ soli aluminium z antyperspirantów na nowotwór piersi [badanie]. Aluminium również zostało wykryte podczas biopsji guzów piersi w dość dużym stężeniu, a zawartość glinu w części zewnętrznej, bliżej pach była znacznie wyższa [badanie]. W tym badaniu natomiast wykazano korelację między częstym stosowaniem antyperspirantu, goleniem pach (podrażnienia zwiększają miejsce przejścia jonów glinu do krwiobiegu), a rakiem piersi w młodszym wieku. 

Sole aluminium a choroba Alzheimera?

Dowiedziono, że osoby z chorobą Alzheimera mają podwyższony poziom jonów glinu w mózgu. Zaobserwowano też początki zmian typowych dla tej choroby u myszy, którym podawano związki glinu. Wykazano, że wysoka ekspozycja na jony glinu ( w wodzie pitnej, aerozolu) może wywołać specyficzne objawy demencji. Czy zatem częste używanie antyperspirantu może się przyczynić do tej choroby? Nie ma na to jednoznacznych dowodów.

Stosować czy nie stosować antyperspirantów?

Po przeanalizowaniu dostępnych badań naukowych można sformułować

Kilka rad:

  • Jeśli nie chcesz się narażać, stosuj dezodoranty, bez soli aluminium, przynajmniej niwelują przykry zapach oraz wspiera naturalną równowagę biologiczną skóry
  • Jeśli zdecydujesz się na antyperspirant, stosuj go rzadko, okazyjnie, przecież nie zawsze musisz mieć suche pachy 🙂
  • Nie nakładaj antyperspirantu zaraz po goleniu pach, tylko na zdrową skórę
  • Staraj się nie wdychać oparów po spryskaniu pach
  • Tak więc, ręce do góry, niech walą się mury, wywietrz pachy i zdobywaj świat 🙂

    Dodaj komentarz