Aloes: jaką odmianę wybrać? 3 gatunki aloesu leczniczego.

Działanie terapeutyczne aloesu znane jest nie od dziś. Już w czasach starożytnych doceniano tę roślinę. Pomimo, że jest ponad 300 gatunków roślin zaliczonych do rodziny aloesowatych, nie wszystkie posiadają właściwości lecznicze. Wśród nich najpopularniejszymi odmianami są: Aloe Vera (Aloes zwyczajny), Aloe arborescens (Aloes drzewiasty) i Aloe ferox (Aloes uzbrojony), które zaliczamy do aloesów leczniczych. Co różni te aloesy? Który aloes wybrać?

Aloe Vera (Aloes zwyczajny)

Aloe Vera nazywany również Aloe barbadensis Miller lub Vera. Pochodzi z Afryki, następnie rozprzestrzenił się w Ameryce. Nazwa barbadensis pochodzi od występowania na Wyspach Barbados, gdzie wilgotny, gorący klimat sprzyja wzrostowi tej rośliny.

Aloe Vera ma soczyste, mięsiste liście w kolorze zielonym z delikatnymi krawędziami, które w okresie zimowym lekko się różowieją. Z biegiem czasu zielony kolor ma tendencję do blaknięcia wchodząc w szaro-zielony odcień.
Roślina osiąga dojrzałość po czterech latach a jej liście mogą osiągnąć nawet metr wysokości.

Jego charakterystyczne ułożenie liści z podstawą ukształtowaną w rozetę, wyróżnia go z pośród innych gatunków. Liście są bardzo mięsiste, stąd też jest wykorzystywany najczęściej na szeroką skalę. Również skórka jest jadalna i może być używana ze względu na sporo ważnych składników aktywnych, ale zazwyczaj jest pomijana ze względu na gorzkawy smak.

Aloe Vera (Aloes zwyczajny)

Aloe Arborescens (Aloes drzewiasty)

Pochodzi z Afryki Południowej. W Polsce jest najczęściej spotykany na parapetach.

Liście mogą osiągność długość 60 cm, a pień nawet dwóch metrów. Liście są mniej mięsiste i mają mniej wody niż Aloe Vera, stąd jest rzadko wykorzystywany w produkcji. Mniejsza zawartość wody natomiast powoduje większe zagęszczenie substancji aktywnych w żelu więc jest przydatny w badaniach naukowych nad aloesem.

Gatunek ten może być uprawiany w chłodniejszym klimacie, ale jego wysokość nie osiągnie więcej niż metr.

Aloe arborescens (Aloes drzewiasty)

Aloe Ferox (Aloes uzbrojony)

Gatunek ten pochodzi z Ameryki Południowej. Najczęściej spotykany na suchych obszarach i tropikalnych w rejonach Azji i Ameryki.

Ten typ aloesu może osiągnąć spore rozmiary nawet do 5 metrów. Wytrzymała i masywna roślina posiada kolce na brzegach liści.

Ten typ aloesu ma bardzo duże stężenie soli mineralnych oraz witamin, ale mniej antrachinonu, w porównaniu do poprzednio opisanych gatunków aloesu. Antrachinon wraz z aloiną to naturalnie występujące składniki w aloesie leczniczym, których najwięcej jest w żółtawym zabarwieniu w miejscu odcięcia liścia. Mają one działanie przeczyszające, ale także przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Aloe Ferox (Aloes uzbrojony)

Każdy z tych trzech aloesów, które zostały tutaj opisane i które są najpopularniejsze wśród gatunków należących do leczniczych jest wartościowym kwiatem, który jak najbardziej możemy uprawiać w domu bez większego wysiłku. Ze względu na to, że każdy z nich jest leczniczy i zawiera sporo wartości odżywczych jedynie co nam pozostaje to wybrać taki, który nam się spodoba.

⬇️Dowiedz się na temat postu przerywanego od specjalistów prosto z badań naukowych. Obniżenie cholesterolu, pozbycie się nadwagi i wzmocnienie układu odpornościowego.⬇️

Wiedza dostępna w postaci e-booków:

Comments (2)

Dodaj komentarz