Jaki sok z aloesu wybrać? Czy istnieje sok z aloesu bez konserwantów?

jaki-sok-z-aloesu-wybrac

Od tysiącleci aloes jest znany jako panaceum o właściwościach zdrowotnych, kosmetycznych, leczniczych i pielęgnacyjnych. Sok z aloesu obecnie jest nadal cennym i naturalnym źródłem składników odżywczych stosowanym w medycynie i kosmetologii [1].

Przytłaczane historie o tym, jak egipskie królowe Nefertiti i Kleopatra używały go do celów pielęgnacyjnych, a Aleksander Wielki i Krzysztof Kolumb do leczenia ran rannych żołnierzy, dodają magicznych, leczniczych właściwości aloesu.

Obecnie aloes możemy spotkać na rynku w postaci żelu, soku, proszku lub tabletek. Jednak soki z aloesu są nadal najpowszechniejszą formą produktu i jest bardzo dobrze odbierana ze względu na łatwość picia i wygodę.

Na rynku polskim mamy sporo różnych rodzajów producentów proponujących nam sok z aloesu, a także hurtownie które sprowadzają takie produkty od producentów z zagranicy. Jaki więc sok z aloesu wybrać? Co wpływa na jakość soku?

Aloes, czasami nazywany „cudowną rośliną”, jest rośliną niezwykle bogatą w składniki odżywcze. Liście aloesu są soczyste i mają liczne właściwości terapeutyczne, które zostały potwierdzone przez wiele badań naukowych w ciągu ostatnich kilku lat.

3 najważniejsze cechy, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy wyborze soku z aloesu.

1. Opakowanie.

Najlepsze opakowanie dla żywności, szczególnie soku z aloesu tak bogatym w składniki aktywne jest szkło, oczywiście to zaciemnione, brązowe. Absolutnie wykluczyć warto plastik oraz kartonowe opakowania, które są od środka wypełnione są zazwyczaj folią aluminiową. Z oczywistych względów jak niski koszt, łatwiejsza produkcja oraz transport kartonowych opakowań, spotykamy się z ich pozytywną opinią, co nie jest jednoznaczne z tym, że jest to najlepszy wybór.

2. Procentowa Ilość soku z aloesu.

Oczywiście poszukujemy soku, który zawiera jak najwięcej czystego soku z aloesu. Na rynku dostępne są dla nas soki z zawartością miąższu z aloesu w przedziale od 99% do maksymalnie 99,9%.

Zawsze należy patrzeć na etykietę ze składem, ponieważ hasło “100% soku z aloesu” dla niektórych producentów oznacza, że nie dodali po prostu do ich produktu, chociażby soku z pokrzywy , jabłek, czy jakiegokolwiek innego soku.

Jeśli jest to 100% soku z aloesu i skład też na to wskazuje, najprawdopodobniej sok został poddany pasteryzacji. Pasteryzacja ma na celu zabicie mikroorganizmów, aby produkt mógł dłużej przetrwać zanim trafi do klienta, zatem soki są poddane temperaturze powyżej 70 ˚C , przez określony czas. Zniszczenie bakterii zabezpiecza produkt przed psuciem, niestety oprócz bakterii, niszczy także wiele wartościowych dla zdrowia witamin i antyoksydantów, czyli dokładnie to na czym w soku najbardziej nam zależy i jest najważniejsze dla zdrowia.

Popularne napoje i koncentraty aloesowe znane nam z półek supermarketów, nie mają zbyt dużej wartości odżywczej. W ich składzie znajdziemy zaledwie 0,1 – 20% aloesu, a reszta to cukier i inne dodatki.

3. Konserwanty.

Powyżej już ustaliliśmy, że 100% soku w składzie, może się wiązać z pasteryzacją, a co za tym idzie, zubożeniem soku o składniki odżywcze. Z drugiej strony sok musi jakoś przetrwać zanim do nas trafi.

Jednym ze sposobów jest jeszcze oprócz pasteryzacji, dodanie konserwantów. Oczywiście, chcemy ich jak najmniej. W składach soków z aloesu znajdziemy chociażby takie konserwanty jak benzoesan sodu, regulator kwasowości: kwas cytrynowy, sorbinian potasu.

Są też tacy producenci, którzy dodają tylko jeden konserwant, czyli kwas cytrynowy, który pełni również rolę jako regulator kwasowości. Stosowanie kwasu cytrynowego ma na celu zmniejszenie aktywności mikrobiologicznej, a tym samym zwiększenie trwałości produktów.

Kwas cytrynowy, który naturalnie występuje w owocach cytrusowych, okazuje się być najlepszym rozwiązaniem pod względem bezpieczeństwa dla naszego zdrowia oraz wartości odżywczych i przydatności do spożycia soku z aloesu [2]

Najlepszy sok z aloesu bez konserwantów, barwników i bez cukru. Gdzie kupić sok 100% z aloesu?

Najlepszy świeży sok, z największą ilością składników odżywczych to taki, który sama przygotujesz. Wyhodowanie aloesu nie jest trudne, ze względu na to, że jest to niewymagający kwiat oraz rozrasta się dość szybko dając kolejne młode aloesy.

Sok z aloesu ma wiele korzyści. Doskonale oczyszcza organizm i sprzyja odchudzaniu, a stosowany na skórę działa przeciwbakteryjnie i nawilżająco, niwelując niedoskonałości cery. 

Jak dawkować sok z aloesu?

Należy zawsze stosować się do zaleceń producenta dotyczących dawkowania soku. Zalecane jest zazwyczaj 50 ml dziennie (5 łyżek) rozcieńczonych z wodą lub sokiem w stosunku 1:1 spożywanych przed posiłkiem. Dawkę tę można podzielić na dwie porcje, spożywając odpowiednio 25 ml np. przed obiadem i kolacją. Po otwarciu sok należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż 21 dni. Oczywiście, sok z aloesu jak każdy suplement diety, nie powinniśmy stosować jako zamiennik zróżnicowanej diety.

Ważne! Zaleca się przyjąć sposób dawkowania, który jest zalecany przez producentów. Nie należy spożywać soku z aloesu dłużej niż miesiąc. Preparat nie jest wskazany dla kobiet w ciąży i matek karmiących.

Podsumowanie

Aloes jest rośliną niezwykle bogatą w składniki odżywcze. Wybierając sok z aloesu zwróćmy uwagę na 3 rzeczy: opakowanie, procentowa ilość soku z aloesu oraz występujące w nim konserwanty. Aby sok zabezpieczyć przed pleśnią i psuciem się producenci zazwyczaj pasteryzują sok lub dodają konserwanty. Im mniej konserwantów tym lepiej. Jeśli chodzi o soki to według mnie lepiej, aby były one pasteryzowane niż z konserwantami. Musimy też pamiętać, że nie we wszystkich krajach mamy tak restrykcyjne przepisy co do wypisywania całego składu na etykietach jak w Polsce 😉 Najbardziej jednak polecam świeże soki zrobione samemu.

Soki z aloesu najczęściej są robione z gatunku Aloes barbadensis miller, czyli Aloe Vera lub inaczej aloes zwyczajny. O rodzajach aloesów leczniczych pisałam TUTAJ. 🙂

Moim wyborem po przeanalizowaniu większości dostępnych soków z aloesu na rynku jest między innymi Sok z aloesu EkaMedica, który spełnia wszystkie najważniejsze jak dla mnie kryteria.

Comments (1)

Dodaj komentarz