Wrażliwe jelita – wszystko co musisz wiedzieć. Na podstawie badań naukowych.

Zespół jelita drażliwego (ang. Irritable Bowel Syndrome, IBS; ZJD, syndrom jelita drażliwego) lub inaczej znany jako nerwica żołądka, jelito wrażliwe, zespół leniwego jelita, zaburzenia motoryki jelit to choroba z którą coraz częściej zmagają się pacjenci. Szacuje się, że ta choroba dotyka 10-20% populacji, a częstotliwość występowania jej z roku na rok wzrasta.1 Głównie występuje między 20. a 40. rokiem życia, a 70% chorych to kobiety. Życie z tym może być bardzo frustrujące, a niestety problem ten zwykle nie znika. Dokładna przyczyna nie jest znana, choć postuluje się, że jest to szeroko pojęty stres, depresja, lęki.2

1. Jelita wrażliwe – co to jest?

Zespół jelita drażliwego (IBS) to grupa objawów, które występują razem, w tym powtarzający się ból brzucha i zmiany w wypróżnianiu , które mogą być biegunką , zaparciami lub obydwoma. W przypadku IBS objawy te występują bez widocznych oznak uszkodzenia lub choroby w przewodzie pokarmowym .

IBS jest zaburzeniem czynnościowym przewodu pokarmowego. Funkcjonalne zaburzenia przewodu pokarmowego, które obecnie lekarze nazywają zaburzeniami interakcji jelita-mózg, są związane z problemami ze współpracą mózgu i jelit . Ten brak współpracy może powodować, że jelita będą bardziej wrażliwe, zmieniając sposób skurczu mięśni w jelicie. Jeśli twoje jelita są bardziej wrażliwe, możesz odczuwać większy ból brzucha i wzdęcia. Zmiany w skurczu mięśni jelit prowadzą do biegunki, zaparć lub obu.

2. Objawy zespołu jelit drażliwych.

Najczęstsze objawy zespołu jelita drażliwego (IBS) to ból brzucha , często związany z ruchami jelit i zmianami w wypróżnianiu. Zmiany te mogą być biegunką , zaparciem lub obydwoma, w zależności od rodzaju IBS .

Inne objawy IBS mogą obejmować:

  • – wzdęcia
  • – uczucie, że nie ukończyłeś wypróżnienia
  • – białawy śluz w stolcu

Kobiety z IBS często mają więcej objawów podczas menstruacji.

IBS może przeszkadzać w życiu codziennym i może być bolesny, ale nie prowadzi do innych problemów zdrowotnych ani nie uszkadza przewodu pokarmowego .

Aby zdiagnozować IBS, lekarz powinien przeprowadzić z Tobą wywiad i zidentyfikować objawy. IBS jest chorobą przewlekłą, co oznacza, że ​​trwa długo, często latami. Jednak objawy mogą pojawiać się i znikać.

3. Przyczyna powstania jelit wrażliwych.

Już od dawna wiadomo, że jelita i mózg są połączone, współpracując ze sobą.3 Funkcjonalne zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak zespół jelita drażliwego, są problemami z interakcją mózgowo-jelitową.

Eksperci uważają, że problemy z interakcją mózg-jelita mogą wpływać na działanie organizmu i powodować objawy IBS. Na przykład u niektórych osób z IBS pokarm może przemieszczać się zbyt wolno lub zbyt szybko przez przewód pokarmowy, powodując zmiany w wypróżnianiu. Niektóre osoby z IBS mogą odczuwać ból, nawet gdy w jelitach znajduje się normalna ilość gazów lub stolca.

Badania pokazują, że przyczyną IBS mogą być:

  • – stresujące lub trudne wydarzenia we wczesnym okresie życia, takie jak przemoc fizyc,zna lub seksualna
  • – niektóre zaburzenia psychiczne, takie jak depresja, lęk
  • – infekcje bakteryjne w przewodzie pokarmowym
  • – przerost bakterii w jelicie cienkim, wzrost liczby lub zmiana rodzaju bakterii w jelicie cienkim
  • – nietolerancje pokarmowe, w których niektóre pokarmy powodują niekorzystne dolegliwości trawienne

Badania pokazują, że zespół jelita drażliwego jest złożonym zaburzeniem, który jest udziałem kluczowych czynników psychologicznych, społecznych i środowiskowych. IBS może być także dziedziczne.4

4. Leczenie zespołu jelit drażliwych.

Leczenie IBS polega na zmianie diety i stylu życia, przepisaniu przez lekarza leków łagodzących objawy, przyjmowaniu prebiotyków i terapii zdrowia psychicznego. Sugeruje się, że zwiększenie aktywności fizycznej, maksymalne ograniczenie stresujących sytuacji życiowych, wystarczającej ilości snu oraz treningi relaksacyjne, które mogą pomóc rozluźnić mięśnie lub zmniejszyć stres, mają największy wpływ i przynoszą najwięcej korzyści w poprawie stanu zdrowia pacjentów z IBS, podczas długoterminowego leczenia.

Twój lekarz powinien pomóc Ci znaleźć odpowiedni plan leczenia.

5. Profilaktyka

Aby uniknąć zespołu jelita wrażliwego zaleca się regularną aktywność fizyczną, odpowiednio długą ilość snu, zadbanie o częste i regularne odprężenie (medytacja, taniec, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking itp.), unikanie przetworzonej żywności w tym jedzenia typu fast-food, włączenie do diety probiotycznej żywności takiej jak kefiry, kiszonki.

6. Dieta.

Różne zmiany w diecie mogą pomóc różnym osobom z IBS. Być może będziesz musiał zmienić to, co jesz przez kilka tygodni, aby zobaczyć, czy objawy się poprawią. Wśród pacjentów z zespołem jelita drażliwego popularną i przynoszącą najwięcej rezultatów jest dieta low FODMAP, polegającą na zmniejszeniu lub uniknięciu niektórych pokarmów zawierających trudne do strawienia węglowodany.

Tabela uwzględniająca niektóre produkty z wysoką i niską zawartością ciężkostrawnych węglowodanów. Zaznaczone produkty w czerwonej ramce są zalecane w diecie osób z wrażliwymi jelitami.
Żródło:Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej

7. Ciekawe badania naukowe.

Badania z 2019 roku: terapia poznawczo-behawioralna doprowadziła do znaczącej i trwałej poprawy objawów wśród pacjentów z IBS.

Badania z 2021 roku: Przegląd systematyczny i metaanaliza wykazały 4 szczepy probiotyków skutecznych w walce z IBS: B. coagulans MTCC5260, L. plantarum 299v, S. boulardii CNCMI-745 i S. cerevisiae CNCM I-3856.

⬇️Dowiedz się na temat postu przerywanego od specjalistów prosto z badań naukowych. Obniżenie cholesterolu, pozbycie się nadwagi i wzmocnienie układu odpornościowego.⬇️

Wiedza dostępna w postaci e-booków:

    Dodaj komentarz